ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

 

Ne nadarmo se říká, že psi mají všechny choroby, které sužují lidstvo. Nízká produkce štítné žlázy mezi ně bohužel patří také. A nejedná se o nic neobvyklého, ba naopak, je to nejběžnější hormonální porucha psů. Diagnóza je poměrně snadná, vedle klasických příznaků jsou spolehlivou diagnózou krevní testy.

 

Nejběžnějším lékem je Levothyroxine, nejčastěji prodávaný pod názvem Soloxine. Pokud je počáteční dávka příliš vysoká, příznaky mohou být velká žízeň a průjem, ty však po snížení dávky okamžitě odezní.

 

K poruchám štítné žlázy může dojít u všech plemen. Nejčastěji se setkáváme se sníženou funkcí štítné žlázy. Z malých plemen potom Westhighland white teriér, Jezevčík nebo Yorskhirský teriér. Zvláště náchylní jsou Labradoři, Dobrmani, Retvíreři, Boxeři, Greyhoundi a Kokršpanělé. Prakticky jen vzácně nacházíme tuto chorobu u teriérů a obrovitých plemen.

 

Pro chovatelé je důležitý poznatek, že poruchy štítné žlázy bývají ve většině případů dědičné, takže je chybou pouštět tyto psy nebo jejich potomky do chovu...  u koček se téměř nevyskytuje.

 

Příčinou onemocnění štítné žlázy může být vrozená porucha její funkce, proběhlý zánět nebo autoimunitní proces, kdy je postižen imunitní systém.

 

Pacienti bývají celkově pomalejší, unavenější, nechtějí chodit na procházky a nejraději polehávají u topení, protože dalším znakem může být snížená tělesná teplota a s ní spojená citlivost na chlad.

 

Dalším příznakem zhoršující se neléčené choroby jsou typické kožní změny. Zvíře více líná, srst je matná, kůže hrubší a objevují se strupovité léze. Též se mohou objevovat časté záněty vnějšího zvukovoduV opravdu těžkých případech se může vlivem zhoršeného metabolismu mozkových buněk objevit i mentální postiženíV případě vrozené hypothyreozy štěňata neprospívají a dochází k poruše vývoje a růstu kostí.

 

Terapie spočívá v doživotním podávání tyroxinu v tabletách. Vzhledem k výraznému vlivu tohoto hormonu na srdeční sval je počáteční dávka nižší a po kontrolním odběru za 2 až 3 měsíce se dávka podle potřeby zvyšuje.

Za několik dní po zahájení terapie dochází k výrazné proměně pacientova chování – pes ožije, hraje si, může být až hyperaktivní.

 

S nadměrnou funkcí štítné žlázy jsem se u psů zatím doposud nesetkala.

 

upravila: Zuzka Hejtíková, Borzois dona Zuzia

(Zdroj: MVDr. Michaela Riedlová, RNDr. Václav Větvička)