ING. IVO PETÁK

 

Dalším člověkem, který pozitivně ovlivnil můj "psí život" byl Ing. Ivo Peták (chs Ivopeta). Pracovala jsem s ním několik let na pozici poradce chovu pro region Praha, Předseda KRK, Předseda DK ČR... Importoval černě tečkovaného psa Lasko von der Lunie z tehdejší NDR, který byl otcem mnoha vrhů, dále švédského hnědě tečkovaného psa Boing´s Pan. Byl velmi trpělivý a ochotný za začínajícími chovateli, vychoval i několik poradců chovu.

    

Samozřejmě jsem ho znala už dříve, z různých setkání a dalmatinských akcí, také i z jednáních tehdejšího výboru DK, kde jsem i já začala po mém nástupu do DK velice brzy působit (byla jsem tehdy "k ruce" Libušce Šťasné (chs Žižkovská romance), která se starala o pokladnu, poštovní komunikaci se členy DK a o propagaci dalmatinů.

Ale abych neodbíhala... Pan Peták byl inteligentní, rozumný a velice rozvážný člověk. Spolu se svojí ženou odchovali spoustu skvělých dalmatinů a život bez nich si nedovedli představit.

Pamatuji si když mě vezl na jednu kontrolu vrhu, projel se mnou nejdřív celou Plzeň a udělal mi historický výklad města: "Tady je Plzeňské divadlo J.K.Tyla v celé své kráse, tady je starý pivovar a vedle nový. Jenže ten starý byl postaven okolo pramenu vody, která právě dává pivu svou specifickou chuť, což v tom novém již tato chuť není tak výrazná...." 

...a pak jsme jeli ke krásnám štěňátkům do chs Pikaro jeho dcery Ivanky, která byla jeho vším, kterou velmi miloval a byl na ni velice hrdý. Ivanka pokračuje v rodinné chovatelské tradici a je i mezinárodní rozhodčí FCI.

Měla jsem ráda setkání s celou jeho rodinou a dávala mi optimismus, životní sílu a laskavost.

Bohužel ani Ing. Ivo Peták dnes již není mezi námi.

Děkuji, že jsem mohla Ing. Ivo Petáka s jeho rodinou poznat.