Ch. CONIE Z HRADU GRABŠTEJNA

"Kendy"

 
BAER +/+
Kendy byla jedna z prvních dalmatinů audiometricky změřených a to v roce 1993 v Německu.
 
plnochrupá, nůžkový skus
 
 
 
IDEFIX VOM ISARECK x BESSY JIČÍNSKÝ VÍTR
(nar. 1991)
 

Kendy k nám přišla již jako 6-ti měsíční. Naše první setkání se stalo osudovým, jak jsem jí spatřila, věděla jsem, že je to ona, moje životní fena. Strašně dlouho jsem si přála mít hnědě tečkovaného dalmatina, kterých tenkrát bylo strašně málo. Kendy byla opravdu vyjimečná nejen exteriérem, ale i povahou a empatií. Vždy věděla nebo vytušila o chvilku dopředu, co po ní budu chtít. Rozuměly jsme si spolu beze slov. Byla to krásná, středně velká fena s tmavě hnědým okem v kontrastu tmavě hnědých lesklých teček se sněhově bílou. Ačkoli byla výškou 55 cm na spodní hranici standartu, úspěšně konkurovala mohutným a silným dalmatinům. Harmonií krásy, elegance a perfektního pohybu tyto jedince často porážela. Pro neznalé nastupovala do výstavního kruhu jako outsider, odcházela jako Vítěz. Její hvězda letěla rychle nahoru. 

Výstavně byla velice úspěšná a velmi ráda se vystavovala, užívala si  naplno obdiv ostatních a dávala najevo radost. Byla neúnavitelná, a přestože se zúčastnila mnoha výstav, do všeho šla znovu a   znovu   a znovu. Častokrát na ní diváci čekali u výstavního kruhu, protože vzbuzovala velký zájem pro své hnědé tečky. V té době byl pro mnoho lidí dalmatin kontrastem pouze černé a bílé. 

Kendy byla úspěšně vystavována nejen v Česku, ale i v Německu, Slovensku, Rakousku a v Maďarsku a získala mnoho vítězství a ocenění.

Na Klubové výstavě dalmatinů v Bratislavě byla v nabité třídě šampionů oceněna Jorge Fataurosem (chs Starlong) jako Výborná 3. Posouzení tímto rozhodčím, specialistou a jeho uznání se nedá ani slovy popsat. Bylo to úžasné a nezapomenutelné setkání. Stejné bylo sledovat i soutěž Dítě a pes, jakým způsobem jí vedl. Tuto soutěž vyhrála s Kendy moje dcera Zuzka. Dodnes má jeho slova v živé paměti. Pan Fatauros patří nejen mezi špičky na dalmatinském poli, ale má i obrovskou ochotu pro práci se psy a s dětmi. 

Na pozvání manželů Ronneburgových jsme se s Kendy a mojí psí kamarádkou Milenou Krutinovou (chs Pražačka) zúčastnily v roce 1995 první Evropské výstavy dalmatinů v Biebesheimu. Sešli se tu v obrovském počtu zástupci předních chovatelských stanic a linií. Kendy se ve třídě šampionů se se známkou výborná dostala do užšího výběru 5-ti nejlepších. Její dcera Bella Petrovický vítr se stala První Klubovou Vítězkou Evropské výstavy Dalmatinů 1995 (zúčastněných 170 fen).

Za zmínku stojí, že se například 3x v dolním Rakousku ve Stockerau vždy ve třídě šampionů setkala s Ch.Havana de Gabrito (chovatelka a majitelka Gabriele Thoma) toho času nejlepší fena Rakouska, kde si Kendy odnesla V 1, CACA a 2x V2, Res.CACA.

V Maďarsku Kendy ocenil a velice se líbila maďarskému prezidentovi Klubu Dalmatinů, rozhodčímu a chovateli Gyula Csekő (chs Hadrianus). Dalmatini Hadrianus byli známi po celém světě a to i hnědě tečkovaní.

Kendy také běhala mnohokrát s mými dcerami v soutěžích "Dítě a pes" také úspěšně. S Věrkou většinou v Česku, se Zuzkou na Slovensku. Byla opravdu všestranná. Byla to teréňačka, která se ve výstavních kuloárech dovedla pohybvat s elegancí pravé dámy. Jezdila s námi i pod stan, ke koním, a také ráda plavala.

Měla složeny canisterapeutické zkoušky. Pro její velmi milou povahu a trpělivost byla oblíbený canisterapeut jak mezi dětmi, tak mezi staršími občany, i vozíčkáři. Canisterapii vykonávala až do vysokého věku, byla stále velmi aktivní.

Její otec Idefix vom Isareck byl importován z Německa do chs od Černého Hamru (chov.Hana Fuhrmannová). Idefix byl přínosem do českého chovu. Předával svým potomkům právě tuto tmavě hnědě čokoládovou barvu teček a sytý pigment v kombinaci se sněhově bílou...

Její matka Bessy Jičínský vítr měla rodokmen složený ze psů českých chovatelských stanic. Sestra Bessy, také hnědě tečkovaná, působila jako chovná fena v chovatelské stanici, v Řecku.

Kendy byla matka vrhů B a D Petrovický vítr. Měla být také matkou vrhu C, kdy se ze spojení s dalším vynikajícím hnědým psem Resko vom Hüegel z chovu paní Iny Viete, narodilo 11 hnědě tečkovaných štěňat. Bohužel, špatnou prácí veterináře, špatně vedeným porodem a císařským řezem, všechna štěňata odešla během jednoho týdne do psího nebe. Byla to velká škoda.

Kendy se dožila úctyhodného stáří 14 let a 7 měsíců. 

Děkuji, že jsem mohla být Tvým majitelem na Tvé cestě životem.

  

  

Šampion ČR

Klubový Šampion

2x Národní Vítěz

několikrát Krajský Vítěz

několikrát Oblastní Vítěz

Nejlepší Mladý Jedinec Speciální výstavy DK ČR - Kačina

Nejkrásnější Pes města Kolín

Nejkrásnější Pes města Mladé Boleslavi

5x Nejlepší Veterán

CACIB, 4 x Res. CACIB

11x CAC CZ, 2x CAC SK, 2x CACA AT, 2x CAC HU

BOB
Canisterapeutická zkouška
Chovná fena