PŘÍBĚH ŠTĚŇÁTKA - INKA PETROVICKÝ VÍTR

Nejprve připomeneme, že dne 10.3.2017 se císařským řezem narodilo mamince Vítě 15 štěňat, 7 kluků a 8 holčiček, 7 hnědě tečkovaných a 8 černě. Všech 15 se mělo od začátku čile k světu, nikoho jsme neztratili. Ve vrhu nebylo žádné modré oko, žádný rozštěp, ani žádný zálomek na ocásku, pouze jedna plotna. Všechna štěňátka jsou oboustranně plně slyšící BAER +/+, mají velmi tmavé oči, krásné hlavy. Všichni pejsci mají ve věku 8 týdnů již plně sestouplá varlátka. Všechna štěňátka mají správný nůžkový skus. V sedmi týdnech vážila od 4 a půl do 6 kg. Jsou to pěkná, statná štěňátka s čistou výraznou a ostrou kresbou bez náznaku pih. Všechna štěňátka jsou radostná a miloučká, mají přátelské povahy. Mají velmi zajímavý původ, který bude přínosem do budoucna. Jedná se o velice pěkný vyrovnaný vrh.

Jedno štěňátko z nich, je krásná černě tečkovaná fenečka Inka...

Jak jsme již informovali v UDÁLOSTECHzástupci - "poradci" DK ČR z.s., při kontrole vrhu 1.5.2017, tuto krásnou fenku Inku Petrovický vítr označily za NESTANDARDNÍ  pro "údajnou plotnu" na špičce ucha. Nežádoucích vjemů bylo víc, ale tohle už se opravdu nedalo tolerovat.

TATO FENA JE NAPROSTO STANDARDNÍ JEDINEC. ŽÁDNOU PLOTNU NEMÁ!

S rozhodnutím DK ČR z.s. nesouhlasíme a jsme poškozeni. Nikdo ze zúčastněných nepředložil žádné důkazy, že se fena nenarodila bílá, nikdo ze zúčastněných přímo u porodu nebyl a jak je psáno výše, všechny důkazy z naší strany byly ignorovány

"Poradci" nakonec nerozhodli, fena byla focena a fota následně předložena Komisi pro chov a zdraví při DK ČR z.s. Tato neodborná komise na kontrole nebyla, ani fenu neviděla. Přesto rozhodla, že fena je nestandartní pouze na základě fotek z mého webu z 20.-tého dne věku štěňat. (*Štěňata dalmatinů se rodí bílá, od 7.-9. dne se začínají vybarvovat, viz. Stadart plemene + Biografie Dalmatin od Ing.Jana Findejse.)

 

Kontrole vrhu byli přítomni "poradci" nového DK ČR z.s. - Ing. E. Lišková a E.Dragović. Dále MUDr. Radana Zachová (Mezinárodní rozhodčí Specialista na plemeno Dalmatin, bývalý Hlavní Poradce DK ČR, WAFDAL Subcommittee for judging + WAFDAL Subcommittee for health and breedingjediný delegát WAFDAL za ČR, a dlouholetá chovatelka dalmatinů s tradicí Chs Bohemia Rododendron), dále paní Ladislava Kotrbová (dlouholetá chovatelka Dalmatinů Chs Vetřelec, která se specializuje zejména na výcvik psů) a moje dcera Věrka (Spoluchovatel Chs Petrovický vítr, Specializace Chov a výcvik psů, Dalmatin-Rescue a Poradenství). 

MUDr. Radana Zachová napsala své vyjádření přímo na místě. Cituji:

"Prohlašuji, že jsem dne 1.5.2017 viděla štěně dalmatina, fenu černě tečkovanou tet. č. 7257, předmětem nejistoty poradců chovu Ing. E.Liškové a E.Dragović., je tmavá špička levého ucha, která nevykazuje známky nežádoucí pigmentace nazývané plotna, dle mého hodnocení."

 

Toto vše bylo poradkyněmi stále ignorováno!!!

....komise rozhodla a "Doufám.........., ....... že se nebudete hněvat...."   "No...celkem se hněvám!.... :-( " 

Žádná schůzka, žádné jednání ani žádný zápis z Komise pro chov a zdraví při DK ČR z.s. nikde nebyl a dosud není.  ??? nebo se schůzka nekonala...??? Nutno ještě dodat, že tato "komise" rozhodovala podle fotek z našeho webu z 20.dne a z fotek pořízených při této kontrole, kdy už byly štěňata věkově k odběru!!! Fotky mnou předložené z doby ihned po porodu také neuznány.  Můj nesouhlas a mé Čestné prohlášení, že fena byla bílá, bylo ignorováno. 

Celá kontrola vrhu probíhala dosti dramaticky a se štěňaty bylo ke konci hrubě zacházeno, kdy jsme jí musely i zastavovat, jelikož štěňata se začala třást. Ze strany DK ČR z.s. přestala totiž být dodržována slušnost a citlivé zacházení, byla silně cítit negativní atmosféra, což rozhodilo štěňatům jejich rozpoložení a vnitřní klid. Na pohodu štěňat zástupci DK ČR z.s. nebrali vůbec zřetel, ani žádnou ohleduplnost. Takovéto stresující vyhrocené a hrubé zacházení se štěňaty je nepřijatelné. 

Daná kontrola vrhu bohužel proběhnout musela, vše se muselo podepsat, aby se štěňátka mohla rozběhnout k novým čekajícím majitelům.

S celým rozhodnutí nesouhlasíme. DK ČR z.s jsme byli my i Inka záměrně poškozeni.

Dne 20.7.2017 byla INKA popsána panem ÁKE CRONANDEREM ze Švédska ( Mezinárodní rozhodčí FCI + Rozhodčí-Expert WAFDAL, Specialista na plemeno a chovatel Chs Albicans. Dalmatiny chová od roku 1970, stejnou dobu i posuzuje).

Inka se mu moc líbila, zadal jí známku VERY PROMISING (Velmi Nadějná) a doporučil do budoucna k chovu. Nestandard vyloučil a údajnou plotnu označil za nesmysl. V uchu jsou bílá místa, zevnitř je růžové a vůbec nezasahuje do hlavy.

Dne 22.7.2017 proběhla v MARTINĚVSI KRAJSKÁ VÝSTAVA PSŮ. Inka zde byla společně s našimi dalšími pejsky přihlášena a posouzena. 

Na této výstavě bylo přihlášeno přes 300 psů, posuzovali je zkušení mezinárodní rozhodčí FCI - Specialisté. Dopoledním posuzováním Inku ohodnotil Ing. LEOŠ JANČÍK (Mezinárodní rozhodčí FCI- specialista na plemeno (v minulosti odchoval několik vrhů plemene Dalmatin a byl i členem tehdejšího DK ĆSSR) . Inka se mu moc líbila, dostala známku VN1 a postoupila dále do odpoledních soutěží.

V odpolední soutěži o Nejlepší štěně celé výstavy Inka vyhrála .1.Místo !!!

BIS PUPPY vybírala další specialistka na plemeno Mgr. BOŽENA OVESNÁ (Je to letitá a zkušená rozhodčí. Byla jedna z prvních, která posuzovala dalmatiny ještě s Ing. Janem Findejsem v tehdejší ČSSR. Opakovaně byla zvána DK na Klubové a Speciální výstavy. Jak je známo na tyto výstavy jsou zváni přednostně specialisté na plemeno, mezi které paní Mgr.Božena Ovesná beze sporu patří.)

 

!!!!!!! NAŠE INKA PETROVICKÝ VÍTR SE STALA NEJLEPŠÍM ŠTĚNĚTEM VÝSTAVY !!!!!

* Dalmatin klub ČR z.s. bude v nejbližších dnech vyzván, aby zrušil neodborné hodnocení INKY PETROVICKÝ VÍTR, jako NESTANDARD a vyslovil Veřejnou omluvu za toto své neoprávněné konání.

* Dále byla zaslána stížnost na ČMKU + Žádost o okamžité odvolání těchto nezpůsobilých, odborně neznalých a zaujatých osob.

* O celé věci záměrného poškození štěněte Inky  také budou informováni orgány a zástupci WAFDAL.

* Bude zváženo i podání trestního oznámení zúčastněných osob za způsobenou škodu. 

O Inku byl velký zájem do Švédska za 1000 Euro (ke dni 28.7.2017 je dle kurzu měn ČNB  26 050,- Kč). Po označení za NESTANDARD zájemce rezervaci zrušil. Následně byla prodána českému zájemci, po 14 dnech byla vrácena. 

Krmná dávka 150,- Kč/den. 

* květen (31 dní)

4 650,- Kč

        

* červen (30 dní)

4 500,- Kč

 

* červenec (ke dni 28.7.2017)

4 200,- Kč

 

* srpen - prosinec 2017

22 950,- Kč

 

* leden- duben 2018

22 500,- Kč

 

celkem:

59 100,- Kč

 

Další náklady jako je např. Očkování, Odčervení, Čipování, jízdné k veterinářům a zpět, popis znalců, výstavní poplatek apod. celkem zatím 17 055,- Kč. Každým dnem způsobená škoda stoupá o 150,- Kč denní krmné dávky.

Celková  materiální škoda způsobená dvěma poradkyněmi a Komisí pro chov a zdraví DK ČR z.s., která Inku ani neviděla činí k dubnu 2018 : 105 205,- Kč.

Na Inku byl vypracován Znalecký posudek Soudním znalcem z oboru Kynologie se závěrem, že klub v této věci pochybil. Cituji: " Navrhuji změnit rozhodnutí klubu o standardnosti feny dalmatina Inky Petrovický vítr a požádat Plemennou knihu o vydání nového Průkazu Původu pro výše uvedeného jedince."

+ vzniklá ještě další nemajetková škoda a újma, která teprve bude vyčíslena soudním znalcem.

28.7.2017, aktuálně doplněno dne 9.4.2018, Zuzana Hejtíková