PÉČE

 

Péče o dalmatina se nijak extra neodlišuje od péče u jiných plemen psů, není složitá a pokud se někomu bude zdát, že ano, každé plemeno má něco specifického, právě proto, k čemu bylo šlechtěno. Takže opravdu nic zvláštního a pokud budete dodržovat vše, co váš pejsek pořebuje, získáte v dalmatinovi úžasného společníka a psího kamaráda po celý jeho život. I v dobré víře, může přehnaná péče zvířeti ublížit, stejně tak jako nedostačující.

 

BYDLENÍ: 

Dalmatin je krátkosrsté plemeno a tudíž není vhodné pro celoroční pobyt venku. Mohl by mít omrzliny nejen na uších, dále prochladnutí a nastydnutí ledvin a kloubů. 

 

 KRMENÍ: 

Krmení dalmatinů také není složité.  Dalmatin je hodně žravý pes, takže nějaké přemlouvání zde nehrozí.. až tedy na výjimky, nebo v dobré víře toho nejlepšího, na zmlsání psa majitelem, protože  velmi chytrý dalmatínek může, zkoušet na páníčka: "Tak  co, máš ještě něco dobrýho? Nebo něco lepšího?" atd.... Záleží pak už jen na majiteli, zda svému dalmouškovi podlehne nebo ne :-) Také záleží na majiteli, zda zvolí krmení granulemi, vařeným nebo naopak syrovýmm BARFem... a také na psovi, které krmení mu vyhovuje, aby byl v dobré kondici.

Dospělého zdravého psa krmíme většinou jednou nebo dvakrát denně. Starší psy nebo veterány krmíme dle potřeby, někdy i víckrát denně menšími dávkami.

Právě proto, že  je dalmatin velice žravý, může mít někdy sklony k tloušťce. U nás jsme toto nijak výrazně neřešili. Když se nám zdál náš pes pohublý- přidali jsme. Pokud byl  přitlloustlý- ubrali jsme, nebo nahradili méně kalorickým krmením ve stejném množství, takže žádné složité vážení a propočítávání "o kolik kůsů, dkg granulek ubrat nebo přidat... zase nic složitého.

Z masa doporučujeme krmit spíše kuřecím masemHovězí není kvůli jinému zpracování bílkovin právě u dalmatina vhodné. Stejně tak, ne-li víc, nedoporučujeme krmit hovězím sušákem s mnoha proteiny. Může hrozit vytvoření močových kamenů. Dalmatin totiž neumí tuto bílkovinu zpracovávat viz. Zdraví - Močové kameny...

Granule raději s menším procentem proteinů.

U nás doma krmíme granulemi, vařeným masem, přílohami jako je rýže a těstoviny, a zeleninou, dle potřeby našich psů. Člověk také nejí pouze zdravé suchary "jen proto, že jsou zdravé...." Není to nic složitého, protože trh s krmením pro psy a zvířta je dnes již bohatý. Je spousta druhů jak granulí obsahujíících kuřecí maso, tak jehněčí, lososové, tuňákové atd...

Pokud má dalmatin nějaké indispozice, existují značky např. Royal Cannin nebo Hill´s, které mají dietní řady krmení, např. právě pro psy s močovými kameny, s kardio onemocněním, cukrovkou apod.

 

POHYB: 

Každý pejsek tohoto plemene má rád nejen pohyb, ale také i řádný odpočinek a hluboký spánek, který potřebuje. Dalmatin patří mezi lovecká plemena, proto potřebuje i dostatek pohybu. Je velice aktivní a teperamentní. Z historie víme, že byl dřív používán jako doprovodný kočárový pes, který uběhl denně 20-40 kilometrů. Je tudíž dobré poskytnout mu dostatek pohybu ať už formou dlouhé procházky, hrou nebo jinou aktivitou. 

Na procházkách pokud dalmatin běhá a hýbe se, by mělo být vše v pořádku, zahřeje se, pokud jen stojí nastydne. V dnešní době je již ke koupi mnoho různých oblečků apod. Opět stejné jako u jiných krátkosrstých plemen.

 

 SRST:

Každá srst potřebuje specifickou péči - krátkou stačí občas přetřít vlhkým ručníkem a v období línání vyčesat uvolněné chlupy.

Jelikož srst dalmatina líná po celý rok, nejvíce na jaře a na zimu, je dobré ho občas "přejet" gumovou masážní rukavicí, nebo ručníkem. Možná jste si někde přečetli nebo slyšeli, že dalmatin po celý rok strašně "sněží".... což jako by v překladu znamenalo, že strašně líná po celý rok....S tímto tvrzením nesouhlasím. 

Dalmatin je převážně bílý. Bylo velmi zajímavé, když jsem si právě dalmatina pořídila, všechny návštěvy které k nám chodili, měli najednou černé oblečení. Samozřejmě, že odcházeli s nějakým tím bílým chlupem na sobě... ale je to uplně stejné, jako kdyby jste měli černého nebo tmavého psa, a všichni k vám chodili v oblečení bílém....

Na otázku našich majitelů, jak doma vyčistit sedačku, koberce. atd, jsem jim vždy nejdříve poradila: "Nekupujte jednoobarevné, kupte si melírované nebo strakaté..." Pamatuji si, že jedni naši majitelé se bránili slovy: "Přece si nebudeme kvůli psovi kupovat nový koberec.." to vydrželi statečně asi rok a půl, pak mi jednou telefonovali celí šťastní, že už to nevvydrželi a že si koupili melírovaný koberec a že teď úplná pohoda, mají vše uklizené a nic není vidět. :-)

Nejen péče o srst je součástí péče o psa, nemělo by se totiž zapomínat ani na uši, oči, zuby i drápky pejska. 

 

VETERINÁRNÍ PÉČE:

Pokud je váš pejsek v pořádku, stačí jen pravidelné očkování a odčervování dle rad vašeho veterináře, který si stav vašeho pejska jinak sleduje.

 

autor: Zuzana Hejtíková, Chs Petrovický vítr